ZELEROVÁ ŠŤAVA – AKÉ MÁ ÚČINKY NA ZDRAVIE?

“Nikdy sme nemali silnejší liečivý nástroj, ktorý má schopnosť meniť život mnohých ľudí zvrátením a zmiernením symptómov a (chorobných) stavov … Tento prostriedok píše históriu každým dňom, pretože ľudia na celom svete pociťujú jeho liečivé benefity. Ľudom trpiacim chronickými chorobami sa (konečne) uľavilo… “


Anthony William, zakladateľ tzv. Global Celery Juice Movement, angl. “Globálne hnutie zelerovej šťavy” (?) takto kvetnato opisuje vo svojom úvodnom videu nevídané výhody pitia približne pol litra zelerového džúsu (čerstvo odšťavenej šťavy zo stonkového zeleru) na lačný žalúdok. Nasledujú dojemné svedectvá zelerových fanúšikov, ktorí pomocou pitia zelerovej šťavy pocítili zlepšenie príznakov rôznorodých ťažkostí (nespavosť, zápal, zlepšenie “mentálnej” kondície).

Anthony William je celebritný podivín. Uznávaný odborník na alternatívnu liečbu v elitných kruhoch. Herecké hviezdy ako Gwyneth Paltrow, Liv Tyler, Sylvester Stallone, Robert De Niro i tenista Novak Djokovic osobne prepadli vitálnemu čaru zelerového džúsu a podporujú Williamove webové stránky vlastnou skúsenosťou. Populárnej zelenej vlne na mimoriadnej celebritnej (čítaj “zeler-britnej”) základni prepadol celý Instagram. Hashtagy ako #celery #celeryjuice nikdy neboli populárnejšie.


AKO ZELEROVÁ ŠŤAVA VPLÝVA  NA ZDRAVIE?


Stonkový zeler zjavom pripomína dlhé zelené žliabky chrumkavo-aromatickej chuti. Približne 95% (!) stonkového zeleru tvorí voda, 0.7% bielkoviny, 3.4% sacharidy (z toho 1.6% vláknina) a 0.2% tuky. Zvyšok prislúcha vitamínom, minerálnym látkam a fytochemikáliám. Medzi vitamínmi vyniká obsah kyseliny listovej, vitamínu K a karotenoidov. Minerálne látky významne zastupuje vápnik, fosfor, draslík a sodík. Na margo mimoriadnych výživných vlastnosti, ktoré stonkovému zeleru pripisujú zadžúsovaní fanúšikovia, treba poznamenať, že z hľadiska obsahu základných mikro- a makronutientov nutričnému profilu stonkového zeleru pokojne môže konkurovať  napríklad mrkva, rajčina, brokolica alebo zelený hrášok (u niektorých parametrov sú dokonca omnoho výživnejšie). Pri odšťavovaní navyše stonkový zeler prichádza o podstatnú časť vlákniny a v menšej miere i ďalšie prospešné obsahové látky.Odhliadnuc od základných živín obsahuje zeler ešte početné fytochemikálie (flavonoidy ako apigenín, luteolín a kempferol schopné vychytávať voľné radikály a tiež fenolové kyseliny: kávová, p-kumarová, ferulová). Látky, ktoré zeleru prepožičiavajú typickú výraznú chuť a prirodzenú ochranu pred škodcami, vzbudzujú vo vedeckých kruhoch zvedavosť. Ak majú ochranné účinky v bunkách rastlín, sú prenosné na živočíchy či človeka?

Pokusy na zvieratách preukázali, že zelerová šťava zvyšuje antioxidačnú kapacitu vybraných markerov v pečeňových bunkách. Niektoré štúdie poukazujú na účinky zeleru pri znižovaní cholesterolu a redukcii vzniku aterosklerózy mechanizmami zahŕňajúcimi inhibíciu syntézy (“zmiernenie tvorby”) cholesterolu v pečeni, zvýšenia vylučovania žlčových kyselín a zníženia vstrebávania tukov v čreve (pravdepodobne spolupôsobením vlákniny). Ďalej zelerová šťava v pokusoch na myšiach znižovala hladiny kyseliny močovej.

Väčšina štúdií prebiehala v laboratórnych podmienkach na bunkových kultúrach alebo zvieratách, aplikovaním rôzneho spektra zelerových extraktov. Chýbajú priame, metodicky jednotné štúdie na ľuďoch, inak v laickej interpretácii zdravotných účinkov vnikajú nepravdivé fámy. Zeler napríklad tradične v ľudových kruhoch považujú za afrodiziakum. Nadšenie žiaľ opadáva najneskôr v momente, kedy vysvitne, že v experimentálnych podmienkach zelerový extrakt v rámci afrodiziakálnych účinkov iba zvyšoval tvorbu spermií u potkanov (koniec vzrušenia / hlásenia).

K dnešnému dňu teda nemáme žiadne dostačujúce dôkazy o tom, že by zelerová šťava vykazovala akékoľvek konkrétne mimoriadne terapeutické účinky. Môžeme sa domnievať, že podobne ako iné 100%-né zeleninové šťavy prispieva k hydratácii organizmu, dodáva  vitamíny, minerálne látky  a fytochemikálie s potenciálom chrániť bunky pred oxidačným stresom. Potadiaľto môžeme skončiť. Lenže …


KDE JE PES (ZELER) ZAKOPANÝ …


Anthony William trvdí, že zelerová šťava lieči závažné choroby.

Lymská borelióza, fibromyalgia, Hashimotova tyroiditída, skleróza multiplex a Epsteinov-Barrovej vírus (EBV) predstavujú len zlomok diagnóz, ktoré podľa Williama možno (vy)liečiť zelerovým džúsom … diagnóz, ktoré dajú riadne zabrať nejednému lekárskemu konzíliu.


William vo videopríspevkoch s ráznosťou sektárskeho misionára proklamuje:

“Ak niekto tvrdí, že neexistuje vedecká báza pre podporu zelerovej šťavy (ako úžasného liečebného prostriedku), je to veľká urážka voči ľuďom, korí trpeli, trápili sa a teraz konečne našli úľavu… žiaden iný trend v histórii nedomohol k toľkým uzdraveniam … Dôvod prečo sa tento trend natoľko rozširuje bez reklamnej účasti je jednoducho ten, že funguje vďaka dôkazom ľudí, nie vďaka reklame a monetárnej – finančnej agende.”


Anthony William nedisponuje žiadnym oficiálnym medicínskym vzdelaním a sám seba nazýva “medical medium” (pripisuje si nadprirodzené schopnosti, napríklad diagnostiku ochorení cez telefón). Predáva svoje drahé služby, knihy a doplnky stravy, podozrivo príliš pozitívne recenzované na predajných kanáloch (Amazon) a sociálnych sieťach, ktoré pri státisícoch fanúšikov zaváňajú silnou cenzúrou akejkoľvek kritiky.


“Predaj predražených produktov ako prostriedkov riešení (samo)vykonštruovaných problémov, pohŕdanie prácou vedcov, cenzurovanie opodstatnenej kritiky a spasiteľský komplex sú výraznými znakmi moderného šarlatánstva…”

Ďalej uvádza:

“Zelerová šťava je silný rastlinný extrakt, ktorý obsahuje niečo čo JA nazývam sodné klastrové soli (sodium cluster salts). Sodík, alebo sodné soli obsiahnuté v zelerovej šťave viažu “škodlivé soli-látky” z organizmu a nahrádzajú ich tzv. klastrové soli (sodium cluster salts), ktoré “telo naozaj potrebuje”.  Tieto soli sa navzájom viažu a nadväzujú INFORMÁCIE i ďalšie prospešné látky zo zelerovej šťavy dôležité pri uzdravení tela … Veda tieto soli ešte nedefinovala ani neštudovala (ale v budúcnosti budú eventuálne objavené). Budú pracovať symbioticky a systematicky na vyplavovaní toxínov z tela, mŕtvych patogénov a baktérií, patogénnych neurotoxínov a špiny z každého záhybu tela … Veda a výskum nemá všetky odpovede… zelerová šťava je zázrak, ktorý ste hľadali…”


Táto zmeska vedeckej science-fiction v ultra-konfabulačnom prevedení môže kandidovať na Oskara. William nielenže stavia zelerový džús do pozície panacei 21.storočia, on SÁM vymyslel zázračné obsahové látky, ktoré dodnes v celom vedeckom biochemickom svete neboli definované (neexistujú). Veda jednoducho nepozná sodné klastrové soli. V celom archíve americkej lekárskej knižnice nenájdete ani minoritnú zmienku o niečom takom. Nedeje sa prvýkrát, že iniciatívni predajcovia doplnkov stravy tendenčne prikrášľujú terapeutický potenciál určitej potraviny (napr. chilli na chudnutie, spirulina na “detoxikáciu”, zelený čaj pre peknú pleť).

William však šarlatánsky teleshopping posunul na vyšší level. On si účinné obsahové látky vymyslel a nikdy biochemicky nedefinoval konkrétne omieľané toxické látky! Veď to je ako keby ste sa vydávali za riaditeľa najšpičkovejšej luxusnej automobilky a pritom ľuďom predávali staré kolobežky! Vzhľadom na skutočnosť, že pán William sám sebe pripisuje nadprirodzené vlatnosti a pracuje “s energiami”, môže disponovať druhom mentálneho nastavenia, ku ktorému by sa snáď fundovanejšie vedeli vyjadriť ctení kolegovia z oboru psychológie a psychiatrie …


ČO AK ZELEROVÁ ŠŤAVA PREDSA POMÁHA?


Prečo toľkí ľudia, vrátane topmodelky Mirandy Kerr, prepadli zelerovej eufórií?

Cítia sa lepšie z pragmatických dôvodov:

Lepšia hydratácia a prísun živín: ak každé ráno nalačno vypijete pol litra čerstvej zeleninovej šťavy (môže byť aj mrkvová, cviklová, uhorková, paradajková …) zaistíte si dostatočný prísun vody, zlepšíte peristaltiku – trávenie, doplníte minerálne látky a vitamíny.

Mentálne nastavenie: ľudia, ktorí sa rozhodli fičať na ranných šťavách po predošlom hýrivom živote plnom párkov, palaciniek a hemendexov sa väčšinou (automaticky) cítia lepšie. Navyše pravdepodobne podprahovo vyberajú zdravšie alternatívy počas dňa, alebo dodržiavajú ďalšie rady a recepty pre zdravší životný štýl.

Placebo: moc viery, nádeje a lásky prekoná všetko. Aj nevôľu vypiť zelený zelerový džús.

Prečo, Och prečo sa ľuďom mália obyčajné, skromné, dlhoročné odporúčania zdravotných organizácií o dôležitosti dennej konzumácie zeleniny a potrebujú zelerové zázraky?

RIZIKÁ KONZUMÁCIE ZELEROVEJ ŠŤAVY


Zeler môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu – opuchnuté pery, hrdlo, kožné prejavy. V priamom prenose na ne doplatila blogerka Liezl Jayne Strydom. Za prejavy precitlivenosti môžu spoluzodpovedať tiež pesticídy používané v konvenčnom pestovaní zeleru.

Ak zeler ako rastlinu napadne hubovité ochorenie (demonštrované čiernymi bodkami na povrchu stoniek), môže nadmerne produkovať tzv. furanokumaríny spôsobujúce po konzumácii fototoxicitu (citlivosť na svetlo alebo kožné rekcie pri vystavení slnečnému žiareniu).

Zeleru by sa mali vyhnúť tehotné ženy, pretože môže neželane stimulovať kontrakcie maternice. Pravdaže, tehotným pravdepodobne neúškodí občasná konzumácia zeleru v bežných zeleninových jedlách (len prosím všetky maminy, aby láskavo neprepadli zelerovej eufórii v domnienke, že robia pre dieťatko to najlepšie).

Vysokým dávkam zeleru by sa mali vyhnúť i ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi, majúci problémy s obličkami  a nízkym krvným tlakom. Existujú domnienky, že zeler môže interagovať s ďalšími liečivami, vrátane anestetík a ovplyvňovať centrálny nervový systém, preto sa neodporúča užívať vysoké dávky zeleru alebo zelerovej šťavy pred plánovaným operačným zákrokom.


ZÁVEROM

Zelerová šťava je osviežujúci nápoj. Môžete ju zmiešať napríklad s jablkovou šťavou pre vyváženie chuti a príležitostne piť, pretože Vám chutí v rámci vyváženej stravy s dostatkom ovocia a zeleniny. Zelerovým džúsovým ošiaľom sa trápiť nemusíte.


AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI PRIATEĽMI


Informačné zdroje:

(1), (2), (3), (4), (5),(6), (7), (8), (9), (10), (11), (12)

Foto kredit: Alexander Mils via Unsplash

90 views

+421 949 181 199

  • Facebook
  • Instagram
  • Black LinkedIn Icon

© 2019 - 2020 Monika Kolář | Zásady ochrany osobných údajov | Obchodné podmienky | Informácie uvedené na týchto stránkach slúžia výhradne informačným účelom a nenahrádzajú odbornú lekársku pomoc, konzultáciu a starostlivosť. | Kopírovanie obsahu stránok bez písomného súhlasu autora zakázané. | Stránky obsahujú reklamné odkazy a analytické prvky. | *Affiliate odkaz